چه زمانی از MT استفاده می کنیم؟

چه زمانی از MT استفاده می کنیم؟

چه زمانی از MT استفاده می کنیم؟ چک لیست
هنگام استفاده از MT این ده سوال را از خود بپرسید:
1. ترکیب زبان؟ علیرغم تلاش های بسیاری که از ظهور ترجمه ی ماشین عصبی (NMT) برای رسیدن به کیفیت ایده آل انجام شده است، اما برخی ترکیبات هنوز هم بهتر از بقیه عمل می کنند. زبان هایی که دارای منابع معدود در دسترس می باشند، غالبا MT برای آنها به کار برده نمی شود.
2. موضوعات ادبی یا خلاقانه؟ اگر محتوا ادبی است، MT احتمالا به خوبی عمل می کند. محتوای حقوقی یا تولیدی از حوزه های متداولی به شمار می روند که به شدت مناسب برای MT هستند. اما ترجمه ی رمان از طریق MT معمولا نتایج فاجعه باری را به همراه دارد.
3. قابل نشر به صورت اسکن شده؟ از فواید  MT در برابر هزینه های صفحه بندی ورودی مطمئن باشید چرا که موتور MT خروجی آراسته ایی را ارائه می دهد. ممکن است صرف هزینه و زمان برای اماده سازی فایل موجب برجسته تر شدن فواید MT در برخی موارد شود.
4. دستور زبان و سبک چطور؟ ممکن است هنگام توسعه ی موضوع جهانی از ساختار و نشان گذاری محفاظت به عمل آید تا بعدا با کمک MT تبدیل به موضوعی محلی شود. تجارت های خاص با گرایش های خاص خودشان نگران کیفیت موضوعات تحت نگارش مربوطه نمی باشند، و ورودی با کیفیت پایین منجر به خروجی با کیفیت پایین از هر ماشینی ی شود، موتور های ترجمه مستثنی نمی باشند.
5. شکل بندی ساده یا پیچیده؟ ممکن است MT شکل بندی را مختل کند. اگرچه به نظر می رسد این مشکل خیلی زود برطرف می شود و احتمالا در آینده ایی نزدیک باید این سوال را از ذهن خود پاک کنید.
6. زبان ساده یا به شدت فنی؟ دستور زبان خوب و ساده عملکرد MT را ارتقا می دهد. به نظر می رسد به لحاظ اصطلاحات تخصصی چالشی وجود داشته باشد خصوصا هنگامی که در مورد موتور های NMT قدرتمند تر بحث می شود.
7. موتور پایه یا سفارشی؟ لطفا به بررسی انواع موتور ها و تفاوت های بین آنها بپردازید.
8. به کار برده حافظه ی ترجمه؟ NMT معمولا گزینه ی مهمی است هنگامی که حجم زیادی از موضوع های جدید وارد می شوند. اگرچه هنگامی که موضوع باید به روز رسانی شود، معمولا حافظه ی ترجمه به کار برده می شود.
9. هم اکنون NMT در جریان کاری شما جایی گرفته است؟ امروزه اغلب ابزار های CAT از طریق API وارد موتور های پایه یا سفارشی شده اند.
10. موضوع با حروف بزرگ نوشته شده است؟ یک ایراد اساسی MT این است که هنوز بر استفاده از نامه های با حروف بزرگ غلبه نکرده است. برای مثال عنوان به زبان انگلیسی که با حروف بزرگ نوشته است بهتر ترجمه می شود. نیازی به گفتن نیست موضوعی که در استفاده از حروف بزرگ آزاد می باشد مانند اسناد حقوقی، ممکن است چالش های جدی را به همراه داشته باشد.


آیا ما می توانیم بدون ایموجی ها ارتباط برقرار کنیم؟
در زمان قدیم ما برای دوست خود نامه می نوشتیم. نامه ایی سنتی که با دست نوشته می شد. خیلی زود جمله دوم را خاتمه دادم احساس کردم باید از ایموجی استفاده کنم. از خودم می پرسم: آیا ما می توانیم بدون استفاده از ایموجی ها با هم ارتباط برقرار کنیم؟ آیا ما می توانیم خودمان را بدون طبقه بندی مجدد ایموجی ها، نشان دهیم؟
با مرور در اینترنت گزینه هایی از همه انواع را کشف کردم. برای مثال آن ایموجی هایی که برای جابه جایی واژه ی نوشته شده از کارایی خوبی برخوردار نباشند، در این صورت آنها درهم و برهمی ایجاد می کنند زیرا آنها به درستی تعبیر نمی شوند. ایموجی ها به ما کمک می کنند تا زبان غیر شفاهی را جایگزین کنیم. 
هنگامی که ما سخن می گوییم، نه تنها از واژگان استفاده می کنیم (ارتباط شفاهی) به آنها صدا و آوا می دهیم (ارتباط شفاهی) بلکه با اشارات هنگام صحبت کردن با آنها همراهی می کنیم (ارتباط غیر شفاهی). ارتباط غیر شفاهی و ارتباط صوتی به ما در انتقال احساسات به شنونده کمک می کنند.
در بسیاری مواقع، واژه نوشته شده برای انتقال درست کافی نمی باشد برای مثال هنگامی که ما لطیفه تعریف می کنیم یا سخنی کنایه آمیز می گوییم. ایموجی ها به ما کمک می کنند تا احساسات و عواطف خود را خیلی بهتر منتقل نماییم.
درست است که ایموجی ها نمی توانند به طور کامل جایگزین واژه ی نوشته شده شوند، اما آنها می توانند آن را تقویت کرده و به ما در انتقال چیزی کمک کنند که نمی توانیم در قالب واژگان نشان دهیم. 
همچنین این نکته نیز درست است که گاهی اوقات آنها آشفتگی ایجاد می کنند. ایموجی ها به سن یا مکان افراد مورد نظر بستگی دارند افراد می توانند ایموجی مشابهی را به طرق مختلف تعبیر نمایند. 
ما نمی دانیم که در اینده چه اتفاقی رخ خواهد داد اما در زمان حاضر ایموجی ها بسیار حیاتی و ضروری شده اند. بله ما می توانیم بدون استفاده از ایموجی ارتباط برقرار کنیم اما هرگاه از انها استفاده می کنیم تعامل ما سیال تر، احساساتی تر و انسانی تر خواهد شد.


آیا شما باید توجه کمی به کیفیت مبذول داشته باشید؟
عملیاتی بودن، کاربردی بودن، زمان، هزینه و حرفه ایی بودن از جمله واژگانی هستند که هنگام بحث در مورد کیفیت ترجمه ها از آنها یاد می شود. اما سوال حقیقی این است: آیا شما باید توجه کمی به کیفیت مبذول دارید؟
اگر شما بخواهیم تحت عمل جراحی سنگینی قرار گیریم، به دنبال متخصص حرفه ایی می گردیم. ممکن است ما منابع مالی زیاد یا کم داشته باشیم اما به هر ترتیب در جست و جوی متخصص حرفه ایی هستیم. پس چرا ترجمه ی اسناد خود را به دخترخاله ی منشی خود می سپاریم که زبان مورد نظر را در کودکی فرا گرفته است؟
اگر ما نتیجه ی با کیفیت بالا می خواهیم باید با متخصصان حرفه ایی کار کنیم. مترجم حرفه ایی سال ها کار کرده و فنونی را می داند که می توانند به کسب نتیجه ی نهایی بهتر کمک کنند و نیز می داند که از چه منابعی باید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موضوعی استفاده کند که بر روی آن کار می کند. مترجمان ابزار های مورد نیاز برای ارائه ی متن خوب، سلیس، و مناسب برای خواننده به زبان هدف را در اختیار دارند.
شما احتمالا در شبکه ایی کار می کنید که همکاران بسیاری دارید و هر زمان که پروژه ی بزرگ با زمان محدود دریافت کردید از آنها کمک می گیرید. اگر ما متون و فرهنگ لغت مرجع داشته باشیم، پس اشتراک گذاری انها با مترجم جهت کمک زمانی به آنها ایده ی خوبی می باشد. اما نکته ی مهم تری که نباید فراموش شود این است که مترجم انسان است نه جادوگر، و اگر ما کار با کیفیت بالا می خواهیم باید سعی کنیم تا با زمان پیشنهادی او هماهنگ شویم.
برای پاسخ به سوالی که در عنوان این پست آمده بود، می توانیم به طور خلاصه بگوییم که هنگامی که ما متنی را ترجمه می کنیم، در واقع برای هدفی این کار را می کنیم. برای این منظور ما باید با مترجمان حرفه ایی کار کنیم که زمان مناسبی را اختصاص داده و نتیجه ی با کیفیت بالایی را تحویل می دهد. این پاسخ شما است.
در این دفتر ترجمه ما به شما اطمینان می دهیم که همیشه با مترجمان حرفه ایی و متخصص در حوزه های مختلف همکاری می کنیم و نیز برای آنها منابع ضروری تهیه می کنیم لذا آنها ترجمه هایی با بهترین کیفیت در کوتاه ترین زمان ارائه می دهند. برای تماس با ما جهت انجام پروژه ی بعدی ترجمه ی خود درنگ نکنید.
 

19:29 1399/3/14

برچسب‌ها: چه زمانی از MT استفاده می کنیم؟ ترکیب زبان؟ موضوعات ادبی یا خلاقانه؟ آیا ما می توانیم بدون ایموجی ها ارتباط برقرار کنیم؟